Weekend reformacji w Gdańsku

31 października 1517 r. pewien augustiański mnich, imieniem Marcin Luter, do drzwi katedry w Wittenberdze przybija słynne 95 tez. Tak rozpoczyna się wydarzenie, które w historii powszechnej uznawane jest za datę rozpoczęcia tzw. Reformacji. Jednak, reformacja to nie tylko Marcin Luter i Niemcy, ale także wiele innych postaci oraz znaczna część Europy.

Jednak, czym była reformacja? Skokiem na finanse? Rewolucją społeczną? Jakie były motywy dla tego ruchu? Co oznaczają słynne Sola Scriptura, Sola Gratia czy Sola Fide? Czy reformacja musiała się wydarzyć? Co stałoby się gdyby się nie wydarzyła za pośrednictwem Marcina Lutra? Słowem – o co naprawdę chodziło?

Na te i wiele innych pytań będziemy próbowali odpowiedzieć podczas weekendowego wydarzenia pt. ”500 lat reformacji – O co naprawdę chodziło?”, na które wszystkich serdecznie zapraszamy.

Program

17 listopada, piątek

18:00 – wykład pastora Jarosława Jarosza pt. “Największe odkrycie XVI-wiecznej reformacji”

 

18 listopada, sobota

18:00 – wykład pastora Jarosława Jarosza pt. “Wspólne dziedzictwo”,

19:00 – projekcja filmu pt. “Jan Wycliffe”

 

19 listopada, niedziela

14:00 do 18:00wystawa pt: „Śladami Reformatorów“ poświęcona takim postaciom jak: Jan Hus, Jan Wycliffe, Marcin Luter, Jan Kalwin, William Miller.

(przejście przez wystawę z przewodnikiem co pół godziny)

18:00 – wykład pastora Jarosława Jarosza pt. “Historia reformacji w Gdańsku i okolicach”

Ulotka informacyjna

2017 – 500 lat po Lutrze! …Co poszło nie tak od czasów Marcina Lutra? O tym przeczytasz TUTAJ

Rodowód

Obejrzyj fascynującą serię filmów o Reformacji p.t. „Rodówód” na kanale Głosu Nadziei

Patronat medialny: gdansk.pl

Relacja

W dniach 17-19 listopada 2017 w Gdańsku odbył się tzw. weekend reformacji. W niniejsze przedsięwzięcie było zaangażowanych wielu członków zboru, którzy z sercem podeszli do powierzonych im zadań, w wyniku czego cała akcja stała na wysokim poziomie pod każdym względem. Dlatego już teraz pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji wspomnianego wydarzenia.

Całość rozpoczął wykład miejscowego pastora, dotyczący usprawiedliwienia z łaski przez wiarę – fundamentu reformacji, w piątkowy wieczór.

W sobotę po nabożeństwie i wspólnym posiłku udaliśmy się do centrum miasta, a konkretnie na starówkę, gdzie miał miejsce happening, upamiętniający moment przybicia przez Lutra 95 tez przeciwko odpustom do drzwi katedry w Wittenberdze. W płomiennych słowach „Marcin Luter” i „Filip Melanchton” uświadamiali mieszkańcom Gdańska, że jedynie Jezus Chrystus jest w stanie zapewnić im szczęście i zbawienie. Wielu ludzi przystawało i słuchało z zaciekawieniem słowa żywota. W międzyczasie pozostali adwentyści prowadzili ciekawe rozmowy z wieloma przechodniami. Zostały rozdanie spore ilości literatury ewangelizacyjnej. Na koniec ludzie zostali zapoznani z historią powstania Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i zachęceni do odwiedzenia miejscowego zboru oraz uczestnictwa w dalszych programach, po czym wszyscy udaliśmy się naprędce do kościoła, by zdążyć na kolejny wykład odnośnie dziedzictwa reformacji. Wieczór zakończyliśmy projekcją filmu „Jan Wiklif”.

Niedzielny poranek upłynął na gorączkowych przygotowaniach do wystawy. Każdemu zależało, aby wszystko prezentowało się jak najlepiej. Nasze drogie siostry przygotowały smaczny poczęstunek na pięknie udekorowanych stołach, a trzaskający wesoło w kominku ogień zachęcał do posiedzenia tam nieco dłużej. Oprócz słodkości i herbatki, oczekujący mogli uraczyć się filmami opisującymi historię reformacji. Na górze czekali na nich przewodnicy, którzy opowiadali o głównych założeniach reformacji, a następnie oprowadzali zainteresowanych po pięciu stanowiskach, na których specjalnie przygotowani prelegenci opowiadali o poszczególnych reformatorach. Przedstawionymi postaciami byli: Jan Wiklif, Jan Hus, Marcin Luter, Jan Kalwin oraz William Miller (i przy okazji historia adwentyzmu). O 18:00 odbył się ostatni wykład na temat historii reformacji w Gdańsku.

Oprócz wielkiej rzeszy ludzi na starówce przez cały program przewinęło się piętnaście osób spoza naszego Kościoła. Jesteśmy Bogu wdzięczni za każdą z nich.

Osobiście uważam, że była to najlepsza akcja, jaką w tym roku przeprowadziliśmy, choć nie obyło się bez pewnych potknięć. Bóg jednak ciągle nas rozwija i z roku na rok jest coraz lepiej. Niech Bóg błogosławi nasz zbór i wszelkie inicjatywy podejmowane przezeń w przyszłości!

Jarosław Jarosz

Nagrania video

Obejrzyj skrót z Kazania ulicznego: 500 lat Reformacji – Gdańsk 18.11.2017

Obejrzyj całe Kazanie uliczne: 500 lat Reformacji – Kazanie Uliczne, Gdańsk 18.11.2017

Obejrzyj serię kazań Jarosława Jarosza pod tytułem „Nowa Reformacja”

Zdjęcia z wydarzenia