Antynikotynówka w więzieniu na Kurkowej

W dniach 12-16 lutego 2018 w Areszcie Śledczym w Gdańsku odbyła się seria wykładów poświęconych tematyce rzucania palenia. Prelegentem był Pan Gabriel Chmielewski – promotor zdrowia, trener personalny, dietetyk, ratownik medyczny. Każde ze spotkań trwało około 90 minut i obejmowało prezentację multimedialną wraz z pogadanką a także rozmowy z uczestnikami. Kursanci otrzymali sporą dawkę teoretycznej i praktycznej wiedzy odnośnie szkodliwości nikotyny oraz sposobów walki z uzależnieniem tytoniowym przy uwzględnieniu sfery fizycznej, psychicznej i duchowej. W zajęciach wzięło udział łącznie 11 osadzonych. Do końca dotrwało siedmiu. Każdy z nich otrzymał materiały pomocnicze (broszury o zdrowym stylu życia oraz przewodnik o naturalnych sposobach rzucania palenia), a także egzemplarz książki „Życie ma sens” i pamiątkowy dyplom.

Poza murami więziennymi niniejszy kurs (opracowany i prowadzony przez wykwalifikowanych terapeutów, lekarzy, psychologów, promotorów zdrowia, a także duchownych Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego) cieszy się sporą renomą i skutecznością (80-85% uczestników na stałe porzuca nałóg nikotynowy). Na terenie naszego kraju owe programy odbywają się od ponad 80 lat. Żywimy nadzieję, że i w warunkach penitencjarnych jego skuteczność będzie co najmniej zadowalająca.

Pragniemy podziękować Dyrekcji więzienia oraz wszystkim pracownikom, którzy umożliwili nam przeprowadzenie powyższego programu, okazując przy tym pomoc i życzliwość. Liczymy na dalszą owocną współpracę.

Jarosław Jarosz

Zdjęcia z wydarzenia